DALASINFONIETTAN
PÅ STAN!
Missa inte när Dalasinfoniettan gästar
Borlängedagarna med en klassisk utomhuskonsert
Fri entré
Dalasinfoniettan och chefsdirigent Claire Levacher framför ett omväxlande program med både nya och gamla klassiker. Vi får uppleva en musikalisk resa som tar avstamp i Wolfgang Amadeus Mozarts och Ludwig van Beethovens tid. Vi fortsätter med att hälsa på hos Felix Mendelssohn, Louise Farrenc, Johannes Brahms och Charlie Chaplin, för att sedan landa i 1960-talets Sverige med Bobbie Ericsons sommarklassiker Utskärgård. Reseledare och konferencier under konserten är länsmusikchef David Lundblad.
Under konserten kommer även årets säsongsprogram med Dalasinfoniettan att delas ut i tryckt form, gratis.
Denna bok finns sedan framöver på alla Dalasinfoniettans konserter och infopoints i Dalarna som bibliotek, hotell, med mera.
Illustration Anna Pers Bräcke

Dirigent
Claire Levacher
Claire Levacher är sedan våren 2024 Dalasinfoniettans chefsdirigent. Sedan hennes framgångsrika debut på Opéra National de Lyon 2009 har Claire Levacher etablerat sig internationellt som dirigent med en bred opera- och symfonisk repertoar. Hon framträder ofta som gästdirigent runtom i världen med ensembler som Radiosymphonie Orchester Wien, Wienerkammerorchester, Symphonieorchester Voralberg med flera.
Repertoar
Louise Farrenc, Johannes Brahms med mera.
Konsertlängd ca 45 min. Ingen paus.
Medverkande
Dirigent Claire Levacher
Konferencier David Lundblad
Dalasinfoniettan


